yumurta dol kontrolu

yumurta dol kontrolu

KULUÇKALIK YUMURTALAR DÖL KONTROL TEKNİKLERİ

 

Az önce yaptığımız döl kontrolü sizinle paylaşmak istedik. Kuluçkada iki kritik dönem ilk 42 saat kalbinin atmaya başlaması bu yüzden 5. güne kadar lütfen döl kontrolü yapmayınız.

Isı ve nem değişimleri minik kalbin atmasını durduracak ve erken embriyo ölümüne yol açacaktır. 5. günden sonra ilk kritik devreyi atlatıp mucizevi bir hızla gelişimini hızla devam ettirir. Aşağıdaki videoda 8. günü görüyoruz. Damarlar oluşmuş gagası kanatları ayakları ve gözleri oluşmuş durumdadır. Dikkatle izlerseniz minik yavrunun içinde hareket ettiğini göreceksiniz.

2. kritik devre ise 19. gündür. İlk gaga darbesini kabuğa atar ve bu 18 gün boyunca york kısmından aldığı havayı değil makine içindeki havayı ciğerlerine çeker. Bu yüzden makinamızın çalıştığı ortamı 19. gün mutlaka iyice havalandırıp makinanın çalıştığı ortamın temiz oksijen olan temiz hava olan ortam olmasına itina gösterilmelidir.

Çoğu hobici arkadaşlarımız bir canlı çıkarttığını unutarak çok sağlıksız koşullarda kuluçka makinesini çalıştırmaktadır. Unutmayın ister hobici olun ister profesyonel bunlar bizim soframızda yediğimiz yumurtalar gibi besin kaynağı değil! döllü içinde bir canlı olan Allahlın mucizelerinden sadece biridir. Gerekli itina gösterilmesi gerekir!

 

Hayvan yetiştirmek ve üretmek çok zor ve zahmetli bir iştir. Fakat verdiği keyif çok güzeldir.

 

2 yorum

  1. Evet 20. Günde çıkım başlıyor . Akşamı yada sabah çıkamayan yavruları çok defa elimle çıkarıp kurtardım . Evde odada tutuyorum makineyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.