Çiftleşen Güvercinler Ne Zaman Yumurta Yaparlar ?

Özellikle genç ve kuşçuluğa yeni başlamış yetiştiricilerin aklındaki en büyük sorulardan biridir “Kuşları eş oldu ne zaman yumurta yapacaklar? ” ya da başka bir deyişle “Güvercinler çiftleşmeye başladıktan ne kadar süre sonra yumurta yaparlar.” Bu soruya kimse net bir şekilde yanıt veremez.

guvercin_ne_zaman_yumurta

Bu konuyu sizlere şu şekilde anlatayım. Güvercinlerde ırktan ırka farklılık gösterse de ortalama üremeye başlama çağı 6 aylıktan sonradır. Bu süreye kümes şartları

, beslenme ve iklimde çok ciddi etki etmektedir. Ortalama 6 aylık olan kuşlar yavaş yavaş eşeysel olgunluğa erişirler ve eşleşmeye başlarlar. Örneğin dişi kız dişi başka bir deyişle ilk defa yumurta yapacak bir kuş ise eşlendikten sonra yumurta yapma süresi oldukça uzun olabilir. Normalde daha önce yumurta yapmış dişiler eşlendikten sonra 7-15 gün içerisinde yumurta yapar iken kız dişilerin ilk yumurtayı yapması eş olduktan sonra 1 aya kadar uzayabilir.

Özellikle iki genç kuşun eş olması durumunda ilk yumurtayı yapma ve yavru büyütmede sorunlar olabilir. Profesyonel yetiştiriciler çok zorda kalmadıkça iki genç kuşu eş etmekten kaçınırlar. Benim de sizlere tavsiyem bu yöndedir. Mümkün olduğunda genç iki kuşu bir birine eş etmeyiniz ya erkek ya da dişi tecrübeli olur ise daha iyi yavru verimi alacağınız kesindir.

Değerli güvercin yetiştiricileri kuşlarınızı kızıştırmak daha hızlı üremelerini sağlamak istiyor iseniz aşağıdaki temel kurallara dikkat ediniz.

  • Kümes çok kalabalık olmamalı
  • Kümes ferah ve temiz olmalı
  • Kümes ortamındaki hava kalitesin iyi olması
  • Kümes ortamında fare vb gibi istenmeyen hayvanlar olmamalı
  • Yemleme sabah ve akşam olmak üzere yapılmalı
  • Beslenme için karışık güvercin yemi ve buğday kullanılmalı
  • Üreme döneminde vitamin ve mineral desteği yapılmalı
  • Ayrıca e vitamini ve selenyum desteği arttırılmalıdır.

Özetleyecek olur isek eşe atılan kuşlar yetişkin kuşlar ise 7-15 gün içinde yumurta yaparlar özellikle dişinin genç olduğu güvercin çiftlerinde ilk yumurtayı yapma süresi 1 aya kadar uzayabilir.

 

Bereketli üretimler dilerim.

10.02.2022

Buy Kamagra UK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.