Tavuk, Güvercin ve Diğer Kanatlı Hayvanları Sansardan Nasıl Koruyabiliriz

Sansar ilginç bir şekilde hem şehirlerde hem de ormanlık alanlarda yaşayabilen vahşi bir hayvandır. Yaradılışı gereği sürekli bir öldürme isteği içerisindedir. Sansarın evcilleştirilmesi söz konusu değildir. Bununla birlikte şehirlerde yaşayan sansar

buy doxycycline online

, gelincik ya da diğer ismi ile ars süreç içerisinde insanlara bir miktar alışmış artık çok ürkek insan görünce kaçma gibi davranışlardan uzaklaşmışlardır.

Doğada hayvanlar bir başka hayvanı zevk için asla öldürmez. Öldürüyor ise ya da avlıyor ise mutlaka bir sebebi vardır. Ya yemek için öldürüyordur ya da kendisi, yuvası ve ya yavruları için bir tehdit oluşturduğu için öldürüyordur. Fakat sansarda durum farklıdır. Yaratıcı ona doğadaki kemirgen, kuş ve diğer kanatlı hayvanların nüfusunu dengeleme görevi vermiştir. Öldürmek onun genlerinde vardır. Öldürdüğü kanatlı ya da kemirgenlerden en fazla 1 ya da 2 tanesini yer. Diğerlerini boğar ve bırakır kesinlikle acıma duygusu yoktur.

Sansar

, gelincik, ars vb isimler ile anılan bu yırtıcıların bacak boyları kısa, uzun bir gövde ve yine uzun bir kuyruk yapısı vardır. Sadece geceleri avlanırlar ve çok küçük deliklerden esnek vücudu sayesinde rahatlıkla geçebilirler. Aynı zamanda kazarak kümese ya da kafese alttan da girebilirler.

Sansardan tavuk ve güvercinleri korumak için birinci öncelikli önlem kümesin hiç bir yerinde delik bırakmamaktır. Bununla birlikte toprak zeminde bir kümes var ise kümes yapılır iken yer altında 30cm kadar beton atarak başlanmalıdır.

Sansar vb. hayvanlara karşı en etkili bir diğer önlem küçükte olsa kümes yakınlarında mutlaka bir köpek beslemektir. Sansar gözü kara bir hayvandır binalarında dışındaki atık su borularını kullanarak 5-6 katlı apartmanların tepesine rahatlıkla çıkabilirler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.