Güvercinler Kaç Aylık İken Eşleşir

Güvercin dünya üzerinde hemen hemen her yerde yaşamış ve yaşamakta olan insan oğlu tarafından ilk evcilleştirilen hayvanlar arasındadır. Güvercin yetiştiricilerin en büyük hayali her zaman daha kostümü daha iyi, daha iyi oyun yapan, daha hızlı uçan kuşlar üretmektir. İşte bu noktada bir sonraki jenerasyonu üretmek ve nesli devam ettirmek çok önemli bir durumdur. Şimdi başlığımızdaki soruyu yanıtlama zamanı genç bir dişi güvercin ilk yumurtasını ne zaman yapar ?

Burada aslında ilk soru genç bir kuş ilk olarak ne zaman eş tutar ya da eş alır olmalıydı. Genç güvercinler ortalama olarak 5. ayı bitirdiklerinde ya da 6 aylık olduklarında eş almaya başlar. Bu 5-6 aylık süre ortalama olarak verilmiştir buna hava şartları

, kümes şartları ve besleme şekli direk etki eder.

5-6 aylık iken eş tutmaya başlayan güvercinler ilk yumurtalarını yapar iken genellikle biraz zorlanırlar. Örneğin kart kuşlar eş olduktan 10-15 gün içinde yumurta yapar iken ilk defa eş tutmuş ve kız dişi olarak tabir edilen dişi güvercinlerde eşlendikten sonra yumurta yapması 10-15 günden daha uzun sürebilir.

Burada yetiştiricilere minik bir tavsiyede bulunmak iyi olacaktır. Genç kuşları eş ederken iki tecrübesiz kuşun eş edilmemesine özen göstermek gerekmektedir. İki genç kuşun eş edilmesi dişinin yuva tutma sürecinin uzamasına dolayısı ile ilk yumurtayı yapma süresinin artmasına neden olacaktır.

Üst düzey yetiştiriciler genç güvercinlerin eş almasını oldukça ileri yaşlara bırakmak isterler ve 1 yaşından önce kuşları eş etmezler. Bu kuşun fiziğinin daha iyi gelişmesine ve verim süresinin uzamasına olumlu bir etki edecektir.

Erken yaşta eş edilen dişi güvercinler genellikle ilk yumurtalarını olması gerekenden daha küçük yaparlar. Bunun nedeni yumurtalık sisteminin henüz tam olarak gelişmemesi ve kanalların darlığı ile ilgilidir.

Yine burada sizlere verebileceğim tavsiye dişi güvercinleri 8 aylıktan önce eş etmemeniz olacaktır.

 

buy kamagra

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.