pigeon-diseases

TEMEL GÜVERCİN HASTALIKLARI

Güvercin tüm dünya genelinde görülen ve yetiştiriciler tarafından yoğun bir şekilde beslenen bir kanatlı türüdür. Son zamanlarda güvercinlerde görülen hastalıklar ciddi anlamda yetiştiricilerin başına ağrıtmakta ve üzmektedir.

Yetiştiriciler arasında her zaman şöyle bir muhabbet döner eskiden kuşlarımız hiç hastalanmazdı, sadece sarımsak kullanarak her hasta kuşu düzeltirdik vs. Bunun bir çok nedeni sayılabilir en başında bilinçsiz kullanılan ilaçlar, hayvanların doğal ortamlarından uzaklaşarak artık kafeslerde beslenmesi, kullandığımız yemlerdeki katkı maddeleri, GDO içerikli yemler, farklı ülkelerden getirilen türler ve en büyük nedenlerinden birisi de kuşlarda ırk kavramının yok olması. Çalışma kuşu adı altında ırkların birbiri ile eş edilerek fizik olarak geliştirmeye çalışmamızdan kaynaklanmaktadır.

Bu yazıda temel güvercin hastalıklarından bazılarını fotoğraflarla sizlere aktarmaya çalışacağım.

  1. POX (ÇİÇEK)

Viral bir hastalık olmakla beraber çok hızlı bulaşmaktadır. Kesinlikle antibiyotikle tedavi edilemez. Tek korunma yöntemi aşıdır. Bu hastalıkla ilgili daha önce bir yazı yazmıştım.

https://mehmethocam.com/cicek-pox/

cicek-pox

  1. PMV-1 (PARAMYXO VIRUS-VEBA)

Viral bir hastalıktır. Veba olarak bilinmektedir. Bir kümese gelmesi girmesi demek ciddi kayıp anlamına gelir. Korunmak için senelik aşı programı uygulanmalıdır. Hastalık kümese girdiğinde çoklu ölümler görülür hastalığı atlatan kuşlar sallabaş olarak kalırlar.

pmv-pigeon

  1. TUBERCULOSIS (VEREM)

Çok ciddi bir rahatsızlık olup etkili bir tedavisi maalesef yoktur. Halk arasında verem olarak da bilinir. Zoonotik bir hastalıktır. Yani hayvandan insana geçebilir.

tuberculosis

  1. TRICHOMONIASIS (CANKER)

Trichomonas gallinae isimli bakterinin sebep verdiği bakteri kökenli bir hastalık olup özellikle genç kuşlar üzerinde ciddi etkiye sahiptir.

trichomonas-canker

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.