posta

GÜVERCİNLERDE SU İNTOKSİKASYONU (ZEHİRLENME)

Bir canlı için suyun ne kadar önemli olduğunu bilmek günümüz için sıradan bir bilgi olabilir. Fakat suyun aynı zamanda bir düşman olduğu gerçeğini hepinizin bilmesi gerekir.

Güvercinlerimizin fazla efor sarf ettikleri yarışlar ve antrenmanlardan sonra her canlı gibi suya ihtiyaç duymaları yadsınamaz bir gerçektir. Fakat yarış sonrasında tek kaybedilen su değil mineral ve elektrolitlerdir. Yorucu bir uçuştan sonra kuşlarımız yuvalarına döndüğünde onlara iyilik yaptığımızı düşünerek hemen su vermek büyük bir hatadır. Çünkü efor ve sıcaklıktan kaynaklı fazla su içme dürtüsü kuşumuzun mineral dengesini altüst edecektir.

Bazı yetiştiriciler yarış veya antrenman bittikten yarım saat sonra su verme taraftarıdır. Fakat asıl olan her yarış sonrası elektrolit ve mineral dengesini sağlayacak sıvı ürünler vermektir. Sebebine gelecek olursak, kuşumuzun içtiği fazla su vücuttaki sodyum potasyum dengesini bozmakta buda sinirsel ve kas iskelet sisteminde yıpranmalara neden olmaktadır.

Efor sonrası verilen su kuşlarımızın kalp atışından tutunda nöron iletim bozukluklarına kadar tüm dengeyi alt üst etmektedir. Hemen bir sorun ortaya çıkmasa da, ilerde kanat tutulmaları bacak kasılmaları immune sistem yetmezlikleri ve kuşlarda yön kaybına sebep olmaktadır.

Kuşların vücudundaki fazla su ödem yapacağından; kanatta şişmeler, boyunda sertlik, ayaklarda güçsüzlük oluşturmaktadır.

Peki, bunun için ne yapmalıyız?

Uçumdan 5 dakika sonra, suya elektrolit içerikli bir katkı maddesi ekledikten sonra bir çay kaşığı da tuz ekleyerek kuşlarınıza verin. Sizde göreceksiniz ki kuşlarınız az miktarda su içecekler. Fakat bu sayede kuşlarınızın elektrolit dengesi yerine gelecektir. 15 dakika sonra ise sade su verebilirsiniz.

Bu yöntemi gerçekleştirdiğinizde göreceksiniz ki; bir kaç yarış sonra kuşlarınızdaki ağız açılmaları ve yorgunluk belirtileri giderek azalacak.

Ecz: Fatih can

Erdal Hatay

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir