Sallabaş Güvercin Tedavisi

Güvercin hastalıkları arasında yetiştiricilerin en sık rastladığı bir durumdur. Güvercinlerle birlikte diğer kanatlılarda sallabaş hastalığına yakalanabilir. Kafa hastalığı, delibaş, kafa dönmesi olarak da bilinir.Kanatlıların ölümüne sebep vermeyen fakat hemen hemen ömürleri boyunca vücutlarında kalıcı bir hasar bırakan bir durumdur.

Yukarıdaki paragrafta her ne kadar hastalık olarak bahsetsek de sallabaş tek başına bir hastalık değil farklı hastalıkların güvercinlerde vücutlarında bıraktığı kalıcı hasardır. Bu hastalıklar arasında PMV1 halk arasında bilinen ismi ile veba, salmonella ve yine yetiştiriciler arasında ateşli hastalık ya da genç kuş hastalığı olarak bilinen Adenovirüs hastalığıdır. Bu hastalıklardan her hangi birine yakalanan kuşun vücut direnci yüksek ise hastalıklara karşı direnecek ve ölümden kurtulacaktır fakat hastalık neticesinde sinir sistemi zarar görecek ve kuşun boynu dönmeye başlayacaktır.

Sallabaş olan güvercinlerin tedavisi oldukça zordur. Bu kuşların tedavisinde en önemli faktör kuşların stresten uzak tutulması ve beslenmesine gösterilecek özendir. Bu tarz kuşların ilk etapta diğer kuşlardan ayrı bir yerde tutulması ve fazla ışık almayan loş bir ortamda beslenmesi gerekir. İlk günlerde kuşun bünyesi bu yeni duruma adapte olamadığı için beslenme problemi yaşayabilir bundan dolayı elle besleme yapılması gerekebilir. İlerleyen günlerde kuş kendi kendine beslenebilir ve yavru yumurta verebilir. Kuş yaklaşık bir ay sonra bu yeni duruma alışacaktır daha hızlı bir şekilde düzelmesi için kuşun zaman zaman uçurulması olumlu etki yaratacaktır. Bunun yanında tedavi için sarımsak kullanımı da olumlu sonuç verecektir.

İşin özü sallabaş olarak bilinen durum tek başına bir hastalık değil farklı hastalıkların vücutta bıraktığı etkidir. Bu durumu insanlarda görülen menenjit hastalığına benzetebiliriz. Menenjit hastalığı sonrasında insan vücudunda illaki bir eser kalıyor ise bahsettiğim hastalıklar sonucunda da güvercinlerin vücudunda özellikle sinir sisteminde bir hasar kalacaktır.


1 Yorum

  1. Merhaba iyi akşamlar hocam iki tane sorum olacak birincisi kuşlarımdan bir tanesi sallabaş geçirdi iyileşti sadece boynu biraz dönük duruyor bu durumu nasıl ortadan kaldırabilirim.
    İkinci sorum ise bir kuşum geçen yazdan beri kurumaya girdi yem yemesinde bir sıkıntı yok fakat kuş çok zayıf ve halsiz alakanız için çok teşekürler iyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir