Sağlıklı Güvercin Dışkısı Nasıl Olmalıdır

Güvercin yetiştiricileri için beslediği kuşların sağlıklı olduğunun en önemli göstergelerinden biri kuşların dışkılarının istenilen kıvamda ve renkte olmasıdır. Sağlıklı güvercin dışkısı koyu renkte oldukça kıvamlı üzerinde az miktarda beyazlığı olan yapısında çok fazla su barındırmayan şeklinde tanımlanabilir.

Güvercinlerin yedikleri yeme göre dışkı renkleri değişebilir. Güvercin dışkılarında renkten önce kıvam daha çok önemli bir durumdur aşırı sulu dışkılar ya da kireç gibi beyaz dışkılar ya da sadece su içeren dışkılar istenmeyen dışkılardır. Bununla birlikte kuşların her defasında aynı dışkıyı yapması beklenmemelidir. Bazı yetiştiriciler küçük bir dışkı değişimde hemen ilaca sarılmakta ve gereksiz yere kuşlara ilaç vermektedir bu çok ama çok yanlış bir uygulama olup kuşlara ciddi zararlar vermektedir. Ayrıca gezinen ve yeşillik tüketimi yapan kuşlarda dışkılar olması gerekenden daha farklı renklerde ve daha sulu kıvamlarda olabilir bu da unutulmaması gereken bir bilgidir.

Kuşların dışkı kalitesini stabil tutabilmek için düzenli probiyotik kullanımı çok önemlidir. Kanatlılarda doğru probiyotik kullanımı ile ilgili yazımınızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Aşağıda sağlıklı güvercin dışkıları için örnekler görmektesiniz.

online-pharmacy-uk.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir