Posta Güvercinleri ve Posta Güvercini Yarışları

Tüm dünyada olduğu gibi bir çok insanı peşinde sürükleyen ve dünya genelinde en çok beslenen güvercin ırkı olarak kabul edilen posta güvercinleri gün geçtikçe popülaritesini artırmaya devam ediyor.

posta_güvercini

Ülkemizde çok eski yıllardan bu yana devam eden posta güvercini yetiştiriciliği ve posta güvercini yarışları ülke tarihinde ilk olarak Manisa bölgesinde hayata geçirilmiştir. Ülkemiz için Manisa İli  posta güvercininin ana vatanı olarak kabul edilir. Manisa ve çevresinde yoğun bir şekilde gerçekleştirilen posta güvercini yetiştiriciliği son zamanlarda ülkemizin bir çok yerine de yayılmaya başlamıştır.  Buna bağlı olarak da posta güvercini yarışları her geçen gün çok daha yoğun ilgi görmeye başlamıştır.

Manisa dışında Edirne

, Bursa, Kırklareli, Denizli, Hatay, Mersin, Kahramanmaraş, Diyarbakır gibi illerimizde de  dernek çatıları altında ya da kolombodrum ismi ile anılan ortak güvercin kümeslerinde çok yoğun bir şekilde yapılmaktadır.

İyi yarışçı posta güvercinleri çok ciddi fiyatlara alınıp satılmaktadır. Peki yarışçı posta güvercini fiyatları nedir ? Bu anlamda fiyat aralığı çok geniştir 2019 yılı için başlangıç fiyatı 100 TL gibi olup üst seviyesi yoktur denilebilir. Kuşun pedigresine göre ya da almış olduğu başarılara göre bu fiyat artar.

Hepimizin bildiği gibi en son Belçika’da 2019 yılında 1 posta güvercini tam olarak  1 milyon 252 bin euro yani yaklaşık 7 milyon 750 bin TL fiyata açık artırmada satıldı.  Kuşun ismi Armando olup kuşu Çinli bir iş adamı satın almıştır.

Aşağıda türünün en iyi örneklerinden olan posta güvercinlerini görmemektesiniz.

11.12.2019

Mehmet GÜÇYENER

Kanatlı Kümes Hayvanları Uzmanı

cialis uk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir