2016-06-23 11-30-42

GÜVERCİNLERDE TÜY DÖKÜMÜ

Tüy dökümü dönemi güvercinin yaşam kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden biridir. İnsanlarda ki saç dökülmesine benzer bir olay kuşlarda tüy dökülmesi şeklinde vardır ki tüy yenileme güvercinin ömrü boyunca sürekli olarak devam eder. Hemen hemen her gün nasıl ki insanların saçları dökülüp yerine yenileri geliyor ise kuşlarda da durum aynıdır. Fakat güvercinlerde ayrıca Ağustos ayının sonralarında başlayan ve Kasım ayı sonuna kadar devam eden yoğun tüy değiştirme dönemi vardır. Bu dönemde güvercinler baştan aşağıya yeninden giyinirler.

kanat2

İyi bir tüy döküm sezonu ilerideki başarılı bir yarış sezonu için ve üretim dönemi için gereklidir. Düzgün bir tüy dökümü ve mükemmel yeni tüyler güvercinlerin iyi bakımının, sağlıklarının işaretleridir. Kuşlar çok kısa bir süre içinde tüylerinin tümünü yenilemek zorundadır. Tüy dökümünün normal düzeni, öncelikle boyun tüyleri, sağrı ve arka kanat, gövde, sonra nihayet kuyruk. Güvercinlerin bu dönemi başarılı bir şekilde geçirmeleri için 4 önemli nokta vardır; bunlar:

 1. Dinlenme: Tüy dökümü sezonunu sorunsuz tamamlamak için güvercinlerin performans, yavru yetiştirmeleri gibi faaliyetlerine ağustos ayı itibariyle son verilip, kasım ayı sonuna dek ara verilmesi tüy kalitelerini olumlu etkiler.
 2. Sağlık: İyi bir tüy dönemi geçiren güvercinler sağlıklı, sağlıklı güvercinler de iyi bir tüy dönemi geçirebilir. Yeni tüy büyümesini olumsuz etkileyecek ilaçlar vardır. Tüy dökümü sırasında kullanılacak ilaçların güvercinlerin tüy dökümüne zarar verip-vermeyeceğini öğrenmek gerekir; gerekirse tüy dökümü sezonunun sonuna kadar beklemek gerekir. Özellikle bazı iç parazit preparatları tüy dökme üzerinde kötü bir etkiye sahip olabilir.
 3. Beslenme: Güvercin tüylerin yenilenmesi için tüm hammaddeyi yediği gıdalardan alır, dolayısıyla tüy dökme sırasında büyük miktarda protein içeren baklagilleri biraz daha yüksek içerik (yüzde otuz) ile kullanmalıyız. Proteinler yeni tüyler oluşturulması için en önemli hammaddedir. Yağlı tohumlar da tüy dökme sırasında yararlıdır.
 4. Banyolar: Güvercinler tüy sezonu yılın herhangi bir zamandan daha fazla yıkanmak isterler. Yeni çıkan kalın tüy kökleri, dökülen pullar kuşları rahatsız eder; kaşıntılı hissettirir; güvercinler sürekli tüylere çeki düzen vermeye çabalar; banyo onların bu rahatsızlıklarından arınmaları, kendilerine çeki düzen vermelerine olanak sunar. Güvercinler en az haftada bir kez banyo olmalıdır. Banyodan yararlanan kuşlar kendilerini belli ederler. Banyo sularına her zaman olduğu gibi bu dönemde de sirke konulması yarar sağlar.

banyo

Yukarıda belirtilen 4 önemli maddeye dikkat edilirse başarılı bir tüy dönemi geçirilebilir. Ayrıca tüy döneminde güvercinlere güvercinler için üretilen multivitamin desteği de sağlanmalıdır. Bir diğer önemli konu ise şudur: Tüy dökümü döneminde salmalarda ve kümeslerde her zamankinden daha fazla toz ve her zamankinden daha fazla tüy oluşmaktadır. Bu toz ve tüyler hem güvercinler için hem de yetiştiriciler için özellikle solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Bundan dolayı salmaların ve kümeslerin en az haftada bir defa temizlenmesi gerekmektedir. Kümesler ve salmalar önce dezenfektan ürünleri ile nemlendirilir ardından gerekli süpürme işlemi yapılır. Daha sonra pürmüz ile küçük tüyler ve kalan tozlar yakılarak yok edilir son olarak ise tulumba vasıtasıyla gerekli dezenfekte işlemi tekrarlanır.

pürmüz

 

4 yorum

 1. Merhaba Mehmet hocam güvercini tüğe sokmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim?

  1. Author

   Kuş bu ayda tüye girmez maalesef

 2. Yawru kuşlar kazık tüüğünü atamıyor kuşlar hep karın ağrısında kendilerini pusmuşlar yürümekten aciz ne tawsiye edersin abi

  1. Author

   Sitenin üst kısmında Muzaffer beyin telefonu var arayın yardımcı olur size selamımı iletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.