Güvercinlerde Adeno Virüs Genç Kuş Hastalığı


Adeno Virüs Genç Kuş Hastalığı

Bu hastalık kümeslerimizde yılın her dönemnde görülebilir lakin özellikle son bahar aylarında oldukça yaygın bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sistemi baskılanmış kuşlar bu hastalığa karşı hassastır.
Güvercinleri enfekte eden iki tür Adeno Virüs vardır. Bunlar Tip 1 öncelikli olarak genç güvercinleri etkiler. Özellikle 8 ay altındaki kuşlar Tip 1 Adenovirüse karşı çok duyarlıdırlar. 8 ay üstü kuşlarda ciddi bir sorun teşkil etmez. Gerekli terdavi ivedi bir şekilde uygulanır ise birçok kuşun iyileşmesi sağlanır. Tip 1 Adenovirüsün en çok gözlemlenen belirtileri ateş, çok su içme, kusma ve acı yeşil tonlu (kimi dışkılarda sarı tonlarda görülebilir) ishallerdir.
Tip 2 genç ve yaşlı güvercinlerde ayrım gözetmeksizin görülebilir. Bir çok vakada ciddi bir belirti olmadan 24 saat içinde ölüm gerçekleşir ve kümeste çok ciddi bir kayıp yaşanır. Tip 2 Adenovirüs direk karaciğere saldırır ve karaciğerde çok ciddi hasarlar görülür. Bazı kuşlar sarımsı sıvı dışkılar gösterir ve ölümden önce kusarlar. Fakat asıl işaret, başlangıçtan sonraki 24 saat içinde meydana gelen ani ölümdür. Etkilenen kuşların hiçbiri 48 saatten fazla yaşamaz.
E. coli hastalığı genellikle Tip 1 adenovirüse (genç güvercinlerle ilişkilendirilir) eşlik eder ve ishal ve kusmayı daha şiddetli hale getiren ve solunum semptomları ekleyerek enfeksiyonu karmaşık hale getirir. Tip 1 Adeno Virüsün tedavisinde en etkili tedavi Belgica de Weerd firmasının 3 ürünü ile gerçekleştirilir bunlar;

1-Belgamco
2-Belgasol
3-Cobel

Bu 3 ürün eş zamanlı olarak 1 hafta boyunca 2 litre suda kuşlara sunularak tedavi gerçekleştirilir. Sonrasında 3 gün vitamin takviyesi ve 3 günde probiyotik takviyesi yapılır. Akabinde 3 gün boyuncada mantar tedavisi uygulanmalıdır.
Adeno virüsü tip 1 her zaman genç bir kuşta bulunur ve bağışıklık sistemi veya başarısız olduğunda patlar. Adeno Virüsüne karşı etkili olduğu kanıtlanmış bir aşı mevcut değildir. Adenoviris tip 2 nin henüz bir tedavisi bulunamamıştır.

Mehmet GÜÇYENER

Kanatlı Uzmanı

28.07.2019


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir