Civcivlerde “Dışkı Yapışması”, “Kirli Vent” Problemi, Sebepleri , Tedavisi , Çözümü Ve Engellenmesi


Civcivlerde “Dışkı Yapışması”, “Kirli Vent” Problemi, Sebepleri , Tedavisi , Çözümü Ve Engellenmesi

Hobici dostların civciv büyütme ve yetiştirmede ki en büyük problemlerinden ,civciv ölümlerinin en sık sebeplerinden biri olan kirli arka, dışkı yapışıklıkları ve vent tıkanmasından bahsedeyim.

Bu problem genellikle 5-7. Günler başlar müdahele edilmediğinde ise ölümle sonuçlanır. İki ana sebebi vardır.

1-ISI FAZLALIĞI
Yüksek sıcaklıklarda civcivler çok fazla su içip çok az yem yeme eğilimine girerler, bu dışkının cıvıklaşması civcivin aşırı sıcağa bağlı fazla sıvı kaybedip kurumasına neden olur. Civcivin kursağı yumuşaktır. Cıvık dışkı arkaya yapışır kurur burda birikir tıkanıklığa neden olur, bu tılanıklığa müdahele edilmezse bu bölgede yara barsaklarda bozulma, tıkanıklık, kabızlık, genel durumda kötüleşme oluşur. Isıyı uygun derecelere getirip, ıslak nemli bir pamukla dışkı günde 3-4 kere temizlenmeli, temizlik sonrası ıslak tüyler kurutulmalı, mümkünse örneğin bebe yağı, kantoron yağı bir kulak çubuğu ile çok az sadece bölgeyi nemlendirip yumuşatacak kadar sürülebilir. Zeytin yağını tavsiye etmem çok asidik bir yağdır ve bölgede daha çok tahrişe neden olabilir. Ve mutlaka civcivlerin sularına probiyotik koyulması faydalı olacaktır.

2.SALMONELLA
Salmonella bakterisi çevremizde her yerde bol miktarda bulunur. Bir çok erişkin tavuk bu bakterinin taşıyıcısıdır, etrafa bol miktarda saçarlar, ve ya bunu yumurtaya geçirirler, civcivler bu bakteriyle beraber doğarlar.

Çıkımdan itibaren ilk gün başlayarak devamlı probiyotikli su vermek, uygun ısı bu bakterinin üremesini ve hastalık yapmasını büyük ölçüde engeller. Yapışıklıklar ve kirlenmeye yukarıda anlattığım şekilde müdahele ederseniz bir süre sonra bu problem yüksek oranda ortadan kalkar, ama en az günde 4-5 kere bu pisliklerin temizlenmesi müdahele edilmesi gerekir.

Bu şekilde başa çıkamıyorsak en etkili çözüm yolu antibiyotik kullanmaktır. Ve en etkili antibiyotik de ENROFLOKSASİN dir, piyasadaki en meşhur ilaç ismi BAYTRİL ORAL solüsyondur. Aynı etken maddeye sahip bir çok ilaç mevcut bu ilaçların enjeksiyonluk olanları değil oral olanlarını kullanacaksınız. Baytril hızla tüm bakterileri öldürür , salmonellaya oldukça etkilidir. Problemi yüksek oranda çözer. Tabi tüm saydığımız olumsuz faktörlerin düzeltilmesi şartı ile. Bu antibiyotik doğal olarak vücuttaki tüm faydalı bakterileride öldüreceğinden, dikkatli olmak gerekir. Mecbur kalmadıkça yukarıdaki doğal yollardan çözmek en sağlıklısıdır. Ve tedavi bitiminde tekrar probiyotik kullanmak şarttır.

Aşağıda konuyu anlatmak için alıntıladığım resimleri görüyorsunuz. Resimler bana ait değildir.

Herkese iyi günler!

Yazan

Kanatlı Bahçe Mahmut Aldırmaz


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir