GÜVERCİNLERDE YEŞİL DIŞKI


yesil_diskilar

GÜVERCİNLERDE YEŞİL DIŞKI

Güvercinlerde yeşil dışkı her zaman hastalık geliyor çanları dikkat et diye yetiştiriciyi uyarır. Yeşil dışkının çok nadir olarak da yedikleri besinlerin yeşil renkli tahıllar olmasından kaynaklandığı bilinmektedir. Fakat çoğu zaman salmonella gibi hastalıkların ortaya çıkmak üzere olduğunu anımsatır.

Eğer Kümeslerde yeşil dışkı görülürse öncelikli olarak hangi kuşa ait olduğu tespit edilmelidir. Kuş tespit edildiğinin de muayene edilir ve gerekli kontroller yapılır. Ayrı bir yere konularak yediği sadece sarı renkli buğday, arpa gibi tahıllar verilir. Bu durum bize yeşil dışkının kuşun yediklerinden dolayı oluşan yeşil dışkı mı yoksa hastalık belirtisi mi olduğu konusunda bilgi verecektir. Eğer kuşun dışkısı bir  iki gün içerisinde düzelirse yediği tahıllardan kaynaklıdır ve geçici bir durumdur.  Eğer düzelmez ise hemen gerekli tedaviye başlanmalıdır ki ilk akla gelen yukarıda da bahsettiğim gibi salmonelladır

Peki Salmonella gibi hastalıklarda yeşil dışkı nasıl oluşur ? Karaciğerde üretilen ve bir sindirim enzimi olan yeşil safra suyunun kuşun hasta olmadığı normal zamanlarda, sindirime yardımcı olduktan sonra, yeniden kullanılmak üzere bağırsak tarafından emilir. Fakat hastalıktan dolayı bağırsak bu emilimi yerine getiremezse safra suyu dışkı olarak dışarı atılır ve yeşil dışkı oluşur.

Bundan dolayı sürekli gözlem yapmak ve kuşlarımızın bağışıklık sistemini yüksek tutmak amaçlı çalışmalar yapmamız gereklidir. Dikkat etmemiz gereken bir diğer hususta düzenli olarak probiyotik kullanarak bağırsak florasını düzgün bir seviyede tutmaktır ki bağırsak florası bozuk olan bir kuş yediği yemden de yararlanamayacaktır.

Salmonella ile ilgili olarak daha önce yazdığımız yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://mehmethocam.com/salmonella/

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir