GÜVERCİNLERDE VEBA HASTALIĞI

Güvercin yetiştiricilerinin korkulu rüyası olarak tabir edilen veba tamamen viral (virüs kaynaklı) bir hastalıktır. Güvercinlerde vebanın diğer ismi ile PVM-1 in görülme riski çok yüksektir.

Veba virüs kaynaklı bir hastalık olduğu için hiçbir şekilde direk tedavisi yoktur. Veba kesinlikle antibiyotikle direk olarak iyileştirilmeyecek bir hastalıktır. Bu durumu insanlardaki grip hastalığına benzetebiliriz nasıl ki gribi antibiyotikle iyileştiremez isek güvercinlerde görülen vebayı da antibiyotikle iyileştiremeyiz.  Yetiştiricilerin bilinçsiz bir şekilde ağır dozlarda antibiyotik kullanmaları kuşlara ciddi zararlar vermektedir. Vebadan kuşlarımızı korumamız tek yolu aşılamaktır. Veba aşıları bir yıl boyunca kuşlarımızı PMV-1 virüsüne karşı koruma altına almaktadır.

Veba virüsü kümese geldiğinde yaklaşık olarak 10 gün ile 20 gün arasında bir kuluçka dönemi geçirir. Zaman ilerledikçe belirtiler gözlemlemeye başlanır. Veba kümese girdiğinde öncelikli olarak bağışıklık sistemi gelişmemiş yavruları hedef almaktadır. Bununla birlikte zayıf düşmüş ve bitkin kuşlar ilk olarak bu hastalığa yakalananlar arasında olacaktır. Eğer kümeste aşı yok ise %80 lere varan kayıplar yaşanabilir.

Güvercinlerde Veba Belirtileri

 1. Buruşuk ve tüyleri kabartmış şekilde durma
 2. Çok az yem yeme
 3. Bazı kuşlarda uçmada isteksizlik ve zorlanma
 4. İshal
 5. Kusma
 6. Dışkılarda Sulu yeşilimsi bir görüntü
 7. Sulu bir dışkının içinde ince şerit bir dışkı
 8. Boyun ve baş dönmesi
 9. Kafayı öne doğru uzatma(boyun uzaması
 10. Denge kaybı
 11. Bacaklarda ve kanatlarda tutulmalar
 12. Ani ya da birkaç gün sürecek belirtilerden sonra ölümler.

 

Yukarıda belirtilen semptomlar farklı hastalıklarda da görülebilir. Veba için kan testi en net sonucu verecektir. Eğer böyle semptomlar gözler isek ilgili kuşları karantina ortamına alarak daha yakından izlenmeli ve bağışıklık sistemlerini toparlayıcı vitamin takviyelerinde bulunulmalıdır.

 

Veba Aşıları

Güvercinlerimize yılda bir kez veba aşısı uyguladığımızda gerekli önlemi almış oluruz. Bununla birlikte yeni çıkan yavrularımızı da 3 haftalık olduktan sonra aşılamamız gerekecektir. Türkiye’de bir güvercin ırklarına yönelik tek ruhsatlı aşı Nobilis P201 isimli aşıdır. Fakat piyasada farklı farklı illegal yollardan yurda giriş yapmış aşılar bulunmaktadır. Veba aşılarının sevkiyatı çok önemlidir mutlaka soğuk zincir içinde sevki yapılmalı ve asla dondurulmamalıdır. Aşının uygulanması da çok önemlidir. Aşı soğuk zincirden çıkarıldıktan sonra oda sıcaklığına gelmesi beklenmeli ve açılan aşı 2 saat içinde bitirilmelidir.

 

Aşağıdaki Videoda Veba Aşısının Uygulaması Anlatılmıştır.