Yavru Güvercin Maması Nasıl Hazırlanır

Değerli arkadaşlar hepinize merhaba. Bu yazımızda sizlere basit ve oldukça besleyici ve aslan yavru güvercini kursağında taşlaşma yapmayacak bir mama tarifi vereceğim. Öncelikli olarak hazırlayacağımız mama yaklaşık 1 haftalık yavrudan itibaren yeme düşene kadar takviye amaçlı kullanabilirsiniz fakat 4 hafta dan itibaren youtube kanalımda daha önce anlattığım borulu pompa ile besleme tekniği daha verimli olacaktır. Ama bu mamayı da yavru yeme düşene kadar kullanabilirsiniz.

Yavru Güvercin Maması İçin Gerekli Malzemeler

 1. 200 gram Galeta Unu
 2. 100 gram Pirinç Unu
 3. 200 gram mısır Unu
 4. 100 gram irmik
 5. 2 paket Arı Marka Toz Bebek Maması
 6. 250 Gram toz civciv yemi (en ince versiyonundan olması gerekir)

Yukarıda saydığım malzemelerin tamamını derin bir kabın içerisine döküp el ile yaklaşık 15 dakika iyice karıştırın sonrasında ağzı kapalı bir kap içerisine alın. Bu kabı 2 adet siyah poşetin içine koyun ve güneş görmeyecek serin bir yerde saklayın ve lazım oldukça oradan alıp kullanın.

Mamanın Yavruya Verilirken Hazırlanması

Öncelikli olarak küçük bir kabın içerisine 3 yemek kaşığı yaptığımız karışımdan koyalım üzerine kaynamış su ekleyelim ve karışım lapa olacak şekilde çatalla iyice karıştıralım sonrasında 5 dakika dinlenmeye bırakalım ve üzerine uygun kıvama gelinceye kadar soğuk su ekleyelim. Mamamız istediğimiz kıvama gelince yeniden soğuma bırakalım. Soğumasını hızlandırmak için içi soğuk su dolu bir kabın içerisine bizim mama kabını oturtabiliriz.  Mamanın sıcaklığını el ile kontrol edelim ılık seviyesinden bir tık aşağıda olunca enjektör yardımı ile yavrularımıza verebiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus anne ve baba güvercinler yavrulara baktıktan sonra bizim takviyede bulunmamız. Anne baba bakmadan önce biz yavruya bakarsak anne baba zamanla yavrudan soğuyacaktır.

Yavru bakımı ile ilgili olarak youtube kanalım da farklı farklı zamanlarda değişik teknikler anlattım. Aşağıdaki oynatma listesinde bunlara ulaşabilirsiniz.

Hepinize hastalıklardan uzak bol yavrulu güzel bir sezon geçirmenizi dilerim.

Mehmet Hoca

04.12.2018

5 yorum

 1. HOCAM SELAMLAR VERDİĞİNİZ DEĞERLİ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM…..

 2. Oda serin deyil ama guneş gormiyecek bi yer var olurmu

  1. Author

   Yeni yavrularda uygun değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir