kus-kumunun-onemi-2

KUŞLARDA KUM VE TAŞLIK

Kuş kumu, deve kuşundan, tavuğa, kanaryadan, papağana kadar bütün kuşların sindirim sistemi için oldukça önemli bir maddedir. Kuşların sindirim sistemi insanlar ve diğer memeli canlılardan farklı çalışır. Memeli canlılarda soluk borusundan mideye iletilen yiyecekler midede sindirilerek bağırsaklara gönderilir. Ancak tüm kuşlarda, sindirim iki aşamalı gerçekleşir. Kuşlarda mide yoktur, onun yerine kursak ve taşlık vardır.

Kursak Nedir?

Kuş Kumunun Önemi

Kuşların iki aşamalı sindirim sisteminin ilk aşaması kursakta gerçekleşir. Kursak, kuşların gagalarının hemen altında boğaz bölgesinde yer alır. Kursak bir depodur ve her zaman dolu tutulur. Kursağın amacı, kuşlar acıktıklarında, taşlığa (yani mideye) yiyecek göndermektir. Bu nedenle depo olarak kullanılan kursak, kuşlar aç olmasalar bile dolu olmalıdır. Kursakta yiyecekler kursak sıvısı içinde bekletilir. Kuşların ana yiyecekleri sert tohumlar olduğu için, bu sıvı, sert yiyeceklerin yumuşamasını sağlar. Kuşlar yavrularına yada eşlerine yem kustuklarında, kursaklarındaki yumuşatılmış yiyecekleri kusarlar. Kursakta yiyecekler yumuşar ancak tam olarak öğütülmez. Asıl öğütme işlemi taşlıkta gerçekleşir.

kus-kumunun-onemi-3

Taşlık Nedir?

Kuşlarda taşlık ne işe yarar?

Kuşların iki aşamalı sindirim sisteminin ikinci aşaması taşlıkta gerçekleşir. Taşlık yiyeceklerin tam olarak öğütüldüğü ve bağırsaklara gönderildiği yerdir. Taşlıkta yiyecek azaldığında, beyine açlık sinyalleri gönderilir. Beyin bu sinyalleri kursağa gönderir ve kursak deposunda bulunan yiyecekleri taşlığa gönderir. Taşlığın iç kısmı diş benzeri sert çıkıntılardan oluşur. Bu girinti ve çıkıntılar arasında sert yiyecekler öğütülür. Taşlığın çalışma sistemi bir değirmene benzer. Sert tohumlar dövülerek ve ezilerek öğütülür. Taşlığın yiyecekleri daha kolay öğütebilmesi için küçük taşlar veya kumlara ihtiyacı vardır. Bu nedenle kuş kumu bu noktada büyük önem taşır. Kuşların daha kolay ve rahat bir sindirim gerçekleştirebilmeleri için kuş kumuna ihtiyaçları vardır.

Kuş kumu nasıl kullanılmalı?

Kuş kumunun en doğru kullanımı elbette ki sürekli kafeste bulunmasıdır. Bu nedenle bizim tavsiyemiz kafeste bulunan yemliklerden bir tanesinin içerisinde her zaman kuş kumu bulundurmaktır. Birçok ziyaretçimizden;

“Kuşlarım kuş kumu yemiyor.” diye şikayetler aldık. Kuş kumu bir yiyecek değildir. Kuşların kuş kumu yedikleri çok nadir görülebilir. Önemli olan kuşların kuş kumunu sürekli yemeleri değil, ihtiyaç duyduklarında bulabilmeleridir. Kuş kumu kafeste her zaman bulunduğu sürece, kuşlarınız ihtiyaç duyduklarında yiyeceklerdir.

Gaga taşı, kuş kumu yerine kullanılabilir mi?

Kuş kumu hakkında en çok sorulan sorulardan bir diğeri de gaga taşının kuş kumu yerine kullanılıp kullanılamayacağı. Gaga taşı, adından da anlaşılacağı gibi, kuşların gaga sağlığı için gerekli bir maddedir. Hazır olarak satılan gaga taşları genellikle kireçten üretildikleri için, kuşlar bu taşları parçalayıp yediklerinde muhtemelen henüz kursakta iken, kursak sıvısı tarafından yumuşatılacak ve sindirime faydası olmayacaktır. Ancak mineral blok olarak satılan gaga taşları kumlu malzemeden yapıldığı için sindirime de fayda sağlayabilir. Ancak en doğrusu ve sağlıklısı gaga taşı bulunsa dahi, kuş kumu da bulundurmaktır.

ALINTI:http://evcilclub.com/kus-kumunun-onemi/

2 yorum

  1. Kuşu sol elimize aldık bize doğru dönük kendi sagimiza goremi mamayı basacagiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir