sansar

KÜMESLERİN KORKULU RÜYASI SANSAR

Sansar hem ormanlık alanlarda hem de şehirlerde yaşayabilen çok atletik bir yırtıcıdır. Hemen hemen her yerde bulunabilir. Bir küçük versiyonu olan gelincik daha çok şehirlere yerleşen bir türdür. Oda çok tehlikeli bir canlıdır. Kimi yerlerde gelin ayşe ve ars olarak da bilinir.

SANSAR ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?
— Sansarların vücutları uzun ve ince yapılı olup çok küçük deliklerden geçebilirler kuyrukları uzun ve tüylüdür.
— Sansarların boyları yaklaşık 0,5 metre kadardır
— Ortalama ağırlığı 2 kg dır
— Geceleri avlanma özelliğine sahip olan bir hayvandır
— İnsanlar için tehlikeli olmadığı gibi kenarı sıkıştırıldığında tehlikeli olabilirler
— Bu canlılar genelde çift avlanmaya giderler genelde kuş ,tavuk,kümeslerin en korkulu hayvanlarıdır yumurta ve meyve ilede beslenirler
— Yukarıda bahsettiğimiz gibi genelde kümeslerde avlarını boğarak öldürürler bazen öldürdükleri hayvanları yuvalarına götürürler bazende olduğu yerde yerler karınlarını doğurduktan sonra çıkar giderler bazı kümeslerde boğdukları hayvanları sıraya dizdikleri ve üst üste koyduklarına şahit oluyoruz

KORUNMA YÖNTEMLERİ

  • Kümeslerin kıyı köşelerini iyi ve sağlam şekilde yapmamız gereklidir aksi halde sansar kuyruk geçtiği her delikten geçtiği gözlemledik bi sefer tüm kümes boğan bu hayvanlar kuş ve tavuk için en tehlikeli hayvanların başında gelir.
  • Kanatlı beslenen ortamlarda küçükte olsa biri köpek beslemek çok net bir çözüm sağlar sansar köpeğin olduğu ortama asla gelmez.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.