GÜVERCİNLERDE SALMONELLA HASTALIĞI İLE İLGİLİ ÖZET BİLGİ

salmonella

Bir çok yetiştiricinin sıklıkla başına gelen salmonella hastalığı güvercinlerin bağırsaklarında var normal şartlarda da var olan bir bakterinin sayısının artması ile ciddi sorunlara neden olan bir hastalıktır.

Pratik olarak salmonella görülen kümeslerde aşağıdaki belirtiler vardır.

 1. Yeşil dışkılama 
 2. Özellikle dişi kuşlarda tek kanadı aşağı salma ve uçmakta zorlanma
 3. Ayaklarda tutulma
 4. Kanatlarda tutulma
 5. Yeme karşı isteksizlik ve tüy kabartma
 6. Kanatlarda ur çıkması

Yukarıdaki belirtilerden en önemlisi yeşil dışkı ve kanat tutulmasıdır. Salmonella bakteri kökenli bir hastalık olup tedavi edilebilir. Tedavisi için aşağıdaki ilaçlar kullanılabilir. Tedavi süreci 5-6 gün olup bu süreçte ilaçlı su maksimumum 6-8 saat arasında kuşların önünde kalmalıdır. Ardından temiz su verilmelidir.Her gün taze ve soğuk suda ilaç verilmelidir. Tedavi sonrasında kuşlara 2-3 gün mutlaka vitamin takviyesi yapılmalı ardından mineral taşlar verilmelidir.

Aşağıdaki İlaçlar Kullanılabilir

 1. Salmonella Mix Extra
 2. Salmo-Stop
 3. Salmo-Tab

 

salmonella_ilac2salmonella_ilac

Daha detaylı bilgi için daha hazırladığımız güvercin hastalıkları ilgili bir diğer yazımızda bu salmonella hastalığı ile daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

7 yorum

 1. eklemis oldugunuz bilgiler icin tesekur ediyorum hastaligi yayan kusum olmesine ragmen yan kumeste bulunan saglikli bir horozumu bile tek gecede oldurecek kadar ciddi bir hastalik oldugunu gordum fakat dubai de yasamaktayim bu ilac sanirim turkiyede mevcut fakat dubai de bu yada esgali bir ilac bulabilmem icin yardiminiza ihtiyacim var sevgi ve selamlarla +971503142260 whatsaptan belki destek olabilirsiniz diye ekledim

  1. Hocam bu salmonella ilacini nasil temin ederim

 2. Hocam sadece guvercinlerde mi oluyor bu, benim muhabbet kuşumda da uçma bozukluğu var, sol kanat refleksleri zayıf, sağ kanat hemen tepki verirken sol kanadını sanki kendi zorlayarak açıyor gibi, 2-3 kanat çırpıp yere düşüyor. Nasıl bir tedavi onerirsiniz ?

  1. Author

   Her kanatlı türünde görülebilir salmonella tedavisi uygulanmalıdır.

   1. Selm hocam sanirim Bnm kustada var bu hastalik ishal ve dışkısı yeşil ama kuş canlı bitkin falan değil salmonellamidir öyle ise yukardaki ilaçların hangilerini ve nerden temin edebiliriz ts ederim

 3. Sayın hocam bu ve benzeri güvercin hastalıklarının insana geçmesi mümkünmü dür sonuçta herşey den önemlisi ailemiz çocuklarımızın sağlığı.. Selamlar

  1. Author

   İnsandan kuşa kuştan insana geçen hastalıklar var bunlar zoonoz hastalıklar olarak biliniyor. Bir çoğu güvercinin dışkısının direk ağız yolu ile alınması ile insana geçebilir bunun yanında havasız ve kapalı salmalarda maske takmak gerçekten gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir