GÜVERCİNLERDE SALMONELLA


GÜVERCİNLERDE SALMONELLA HASTALIĞI İLE İLGİLİ ÖZET BİLGİ

salmonella

Bir çok yetiştiricinin sıklıkla başına gelen salmonella hastalığı güvercinlerin bağırsaklarında var normal şartlarda da var olan bir bakterinin sayısının artması ile ciddi sorunlara neden olan bir hastalıktır.

Pratik olarak salmonella görülen kümeslerde aşağıdaki belirtiler vardır.

  1. Yeşil dışkılama 
  2. Özellikle dişi kuşlarda tek kanadı aşağı salma ve uçmakta zorlanma
  3. Ayaklarda tutulma
  4. Kanatlarda tutulma
  5. Yeme karşı isteksizlik ve tüy kabartma
  6. Kanatlarda ur çıkması

Yukarıdaki belirtilerden en önemlisi yeşil dışkı ve kanat tutulmasıdır. Salmonella bakteri kökenli bir hastalık olup tedavi edilebilir. Tedavisi için aşağıdaki ilaçlar kullanılabilir. Tedavi süreci 5-6 gün olup bu süreçte ilaçlı su maksimumum 6-8 saat arasında kuşların önünde kalmalıdır. Ardından temiz su verilmelidir.Her gün taze ve soğuk suda ilaç verilmelidir. Tedavi sonrasında kuşlara 2-3 gün mutlaka vitamin takviyesi yapılmalı ardından mineral taşlar verilmelidir.

Aşağıdaki İlaçlar Kullanılabilir

  1. Salmonella Mix Extra
  2. Salmo-Stop
  3. Salmo-Tab

 

salmonella_ilac2salmonella_ilac

Daha detaylı bilgi için daha hazırladığımız güvercin hastalıkları ilgili bir diğer yazımızda bu salmonella hastalığı ile daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

https://mehmethocam.com/salmonella/


Bir Yorum

  1. eklemis oldugunuz bilgiler icin tesekur ediyorum hastaligi yayan kusum olmesine ragmen yan kumeste bulunan saglikli bir horozumu bile tek gecede oldurecek kadar ciddi bir hastalik oldugunu gordum fakat dubai de yasamaktayim bu ilac sanirim turkiyede mevcut fakat dubai de bu yada esgali bir ilac bulabilmem icin yardiminiza ihtiyacim var sevgi ve selamlarla +971503142260 whatsaptan belki destek olabilirsiniz diye ekledim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir