Güvercinlerde Elektrolit Kullanımı ve Faydaları

Canlıların vücutlarında çeşitli elektrolitler mevcuttur. Her birinin belirli ve önemli bir rol üstlendiği bilinmektedir. Hücre içindeki ve dışındaki sıvı dengesinin sağlanması elektrolitlerin sorumluluğu altındadır. Bu denge sağlıklı bir yaşam ve büyüme için hayati önem taşımaktadır.

Güvercinlerimiz aldıkları gıdalar sayesinde vücutlarındaki elektrolit dengesini kurmaya çalışırlar. Dengesiz beslenme aşırı derecede uçuş performansı ve en önemlisi de ishal durumlarında güvercinlerin vücutlarındaki elektrolit dengesi bozulur. Bozulan bu denge sonrası kuşun sağlığı giderek bozulmaya başlar ve hastalığında etkisi ile ölümler görülebilir. İshal olan bir güvercin her dışkı yapışı ile birlikte vücutlarındaki elektrolitleri kaybederler.

Elektrolitler arasında Sodyum (NA +), Klorür (Cl-), Potasyum (Mg++), Kalsiyum (Ca ++), Fosfat (HPO4-) ve Bikarbonat(HCO3-) gibi maddeler sayılabilir. Güvercinler için piyasada farklı firmaların ürettiği elektrolit takviyelerini bulmak mümkündür. Burada tecrübelerime dayanarak Belgica De Weerd firmasının ürünü olan BELGASOL ve Natural firmasının ürünü olan NATURAL ELEKTROLIT gerçekten de çok başarılı ürünlerdir. İkisi arasında bir tercih yapmak gerekirse tabi ki Belgasol tercih edilecektir. Belgasol amino asitler

Buy Kamagra UK

, elektrolitler, eser elementler ve vitaminleri içinde barından eşsiz bir kombinasyona sahiptir. Bu ürün yüksek performans artışı sağlayarak kuşlarınızın yaşam kalitesini arttırmaktadır. Stres azaltıcı özelliği de vardır.  En büyük avantajı ise antibiyotikler ile eş zamanlı olarak uygulanabilmesidir. Sezon boyunca güvenle kullanılabilir. Vitamin ve amino asit eksikliklerini tamamlar. Posta güvercini besleyen yetiştiriciler yarışlardan gelen güvercinlerine mutlaka elektrolit içeren su vermelidir. Çünkü uzun ve yorucu bir yolculuk sonrasında güvercinlerin vücudu yıpranmaktadır. Elektrolit bu süreçte toparlanmayı hızlandıracaktır.

 

Güvercinlere Hangi Durumlarda Elektrolit Verilmesi Gerekir

  1. Güvercinlerde İshal – Su ve mineral Kaybı Görüldüğünde verilir.
  2. Sıcak havalarda haftada 2 defa uygulanması tavsiye edilir.
  3. Posta güvercinlerine özelliklede yarış dönüşü mutlaka elektrolit verilmesi gerekir.
  4. Adeno-virüs, Paramaxsivirus gibi virüs hastalıkları ishal e yol açar. Buda güvercinin su ve mineral kaybetmesi demektir. Bu hastalıklar ve diğer hastalıkların sağaltımında antibiyotikle beraber kullanılması gerekir.

 

Güvercinler İçin Doğal Elektrolit Yapımı

2 Litre suya

  • Bir çorba kaşığı Şeker (10gr)
  • 1 tatlı kaşığı Tuz (5gr)
  • 1 çay kaşığı karbonat (2,5 gr)
  • 1/2 limon suyu

Haftada 2-3 gün uygulama yapabilirsiniz.

MEHMET HOCA

27.03.2017

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir