ÇİÇEK POX

ÇİÇEK (POX)

Güvercin ırklarında sıklıkla görülen viral bir hastalıktır. Çiçek hastalığı, her yaşta ve her cinste güvercinde görülen, irinli kabarcıklar dökerek özellikle gaga ve baş bölgesinde siğil görünümüme benzer yapılar oluşmasını sağlayan, ateşli, ağır ve bulaşıcı bir hastalıktır. Variola da denir.

Virüs kökenli bir hastalık olduğu için tedavisinde kesinlikle antibiyotik kullanılmaz. Direk virüse etkili ilaç yoktur. Güvercin kendi savunma mekanizmasıyla virüse karşı koyacaktır. Çiçeğin etkeni Poxvirus grubundan bir virüstür (Çiçek virüsü); hastalık yaralarının içinde bulunur. Virüs kuşların birbirine teması ile kuştan kuşa bulaşabilir. Yine bu virüsün hızlı bir şekilde yayılmasına sebep olan başka bir etmende sineklerdir. Özellikle yaz aylarında görülen ve halk arasında at sineği de denilen sinek türü literatürdeki ismi ile “Hippobosca equina” bu hastalığın yayılmasına çok büyük etki eder.  Yine yetiştiricilerin dikkatsizliğinden kaynaklanan sebeplerden de hastalık yayılma gösterir. Çiçek olmuş bir güvercine dokunduktan sonra mutlaka eller etkili bir dezenfektan ile yıkanmalıdır.

at sineği

Yukarıda da belirtiğim üzere bu hastalığın etkin bir tedavisi yoktur. Çiçek hastalığı özellikle bağışıklık sistemi gelişmemiş yavrularda çok yaygın bir biçimde görülür. Yavruların gaga ve baş çevresinde, ayaklarında ve popo çevresinde sürekli olarak siğil benzeri yapılar ortaya çıkar. Bu durumdaki bir güvercin gerçekten çok kötü bir görüntüye sahiptir. Kuşlara bu hastalığın bulaşmaması için mutlaka Pox Aşısı yapılmalıdır ki bu aşı kuşu ömrünün sonuna kadar pox virüsüne karşı koruyacaktır.

WEB1

Kümeste bu hastalığın görülmesi halinde yapılacak ilk iş tespit edilen hasta kuşlar direk olarak ayrılarak karantina altına alınmalıdır. Çiçek (pox) hastalığına yakalan bir kuş hastalığı atlatması halinde ömrünün sonuna kadar bir kez daha bu hastalığa yakalanmayacaktır. Hasta kuş diğer kuşlardan uzak bir alanda karantinaya alındıktan sonra içme suyuna Vücudu desteklemek için iyi kaliteli, ağız, yutak, yemek borusunda hasarı artırmayacak yemler seçilir. Arpa gibi kılçıklı tahıllar verilmez. Vitamin, mineral ve probiyotik verilir. Özelikle A vitamini verilmesi yararlıdır.

BAKIR SÜLFAT VE POTASYUM

Hastalığın tedavisinde gerekli vitamin desteği ile birlikte çiçek görülen bölgelere iyot içerikli ürünler sürülmelidir. Kabuklar pensle uygun şekilde kanatmadan az hasarla uzaklaştırılır ve lezyonlu bölgelere veteriner hekimlerin önereceği uygun iyotlu antiseptikler uygulanır. Çiçek lezyonlarının üzerine halk arasında gök taşı ve bordo bulamacı olarak da bilinen Bakır sülfat çözeltisi kulak temizleme çubuğu ile sürülür. Bir diğer etki tedavi seçeneğinde “Potasyum Permanganat” çözeltisinin yine kulak temizleme çubuğu ile lezyonların üzerine sürülmesidir.

Potasyum Permanganat etli bir antiseptik olup bir çok alanda kullanılmaktadır. Zirai ilaç satan işletmelerden temin edilebilir.

Potasyum Permanganat Kullanım Alanları

 • Akrep sokmasında
 • Böcek ısırmasında ve böcek sokmalarında
 • Cilt antisepsisi oluştuğunda
 • Ciltte mantar enfeksiyonu oluştuğunda
 • Dermatit belirtilerde
 • Cilde dezenfeksiyon amacıyla
 • Egzema belirtilerinin giderilmesinde
 • Yara bakımında
 • Yılan sokmasında
 • Akvaryumları ve havuzları berraklaştırması için
 • Tarım da
 • Salyangozları ve parazitleri öldürerek oluşan bitkilerin dezenfekte edilmesi için
 • Fotoğrafçılık sektöründe ağartma banyosunda
 • Boya sanayinde.

MEHMET HOCA

20.06.2016

2 yorum

 1. sevgili mehmet hocam bakır kaplama makinelerinde kullanılan bakır solüsyonu (bakır sülfat) kimyasalı bununla aynımıdır acaba

  1. Author

   Bu konu ile ilgili araştırma yapıp size döneceğim Gürkan Bey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir