Güvercinlerde Aşılama ve Önemi

Güvercin yetiştiriciliği yüzyıllardır insanların en büyük hobileri arasında yer almaktadır. Ülkemizde her ilde her ilçede, her mahallede bu sevdaya tutulan insanları bulmak mümkündür. Biz yetiştiriciler için kuşlarımızın sağlıklı olması oldukça önemlidir. Kümeslerimizdeki kuşlarımızın sağlıklı olması için en önemli tedbirlerden biride aşılama çalışmalarını yapmaktır.

İnternetin ve en  önemlisi sosyal medyanın çok hızlı bir şekilde yayılmasından sonra ülke içi ve ülkeler arası güvercin ticareti çok büyük hız kazandı hal böyle olunca doğal olarak var olan bölgeler arasındaki izolasyon delinerek hastalıkların çok hızlı yayılmasına neden oldu. Hal böyle olunca güvercin aşıları çok büyük önem kazanmıştır.

Güvercinlerde uygulanması gereken en önemli aşı

Buy Amoxil UK

, halk arasında güvercin vebası olarak bilinen literatürdeki ismi Paramyxovirus (PMV1) olan viral hastalık için olan aşıdır. Bunun dışında birde çiçek(pox) aşısı yapılabilir fakat çiçek öldürücü bir hastalık değildir. Bu yazımızda PMV1 üzerinde duracağız.

PMV1 aşısı için Türkiye’de tek ruhsatlı aşı nobilis firmasının üretmiş olduğu Nobilis P201 isimli aşıdır bu aşının piyasada  80 dozluk yani 80 güvercine yetecek kadar içeriğe sahiptir ve 0,20 cc olarak enseden uygulanır. Daha yüksek dozlarınıda bulmak mümkündür. Yetişkin güvercinlere senede 1 kere yapılması yeterlidir. Bununla birlikte ülkemize illegal yollardan giren birçok aşı vardır. Bunlar Chevivac p200, pharmava colimbi 2 gibi aşılardır. Bu aşılar illegal yollardan geldikleri için soğuk zincirin ne derece korunduğu konusunda net bilgi maalesef yoktur. Ondan dolayı ruhsatlı olan Nobilis p201 isimli ürünü kullanmak daha doğru olacaktır.

Yukarıda belirtiğimiz ruhsatlı ya da illegal satışı yapılan aşıların 2019 güncel fiyatları 250 TL civarında olup tahmin edebileceğiniz üzere bir çok yetiştirici bu aşılar için bütçe ayıramamakta ve her sene güvercin kayıpları vermektedir. Alternatif olarak yine nobilis firmasının tavuklar için newcastle hastalığını önlemek için geliştirdiği Nobilis ND Broiler isimli üründe 6 aydan 6 aya tekrarlandığında PMV1 için koruma sağlamaktadır. (Bu bizzat benim sahada defalarca test ettiğim bir durumdur). PMV1, newcastle hastalığının güvercinlerde görülen özel  şuşudur (versiyonu) yani aslında newcastle hastalığıdır.

Yavru güvercinlerde sağlıklı bir büyüme gerçekleşmesi için bizzat kendimin uyguladığım yöntem yavru 3. haftayı tamamladığında 1. doz aşılamayı ve 7. haftayı tamamladığında 2.doz aşılamayı yapmaktır. Bu yöntemle aşıladım kuşlar çok rahat bir şekilde büyümekte ve PMV1 karşısında üst derece bağışıklık göstermektedir. Buna kanıt olarak daha önce kuş verdiğim bir arkadaşımın kümesine PMV1 (veba) bulaştı ve sadece benden giden 4 kuş ayakta kaldı ve maalesef diğer tüm kuşlarını kaybetti.

Aşılar zayıflatılmış virüsler içerirler ve bu sebeple hasta kuşları iyileştirme gibi bir özellikleri yoktur aksine hasta kuşların daha ağır hasta olmalarına hatta ölmelerine neden olurlar.

Güvercinlerde aşı yapılır iken özel aşı tabancaları kullanılabildiği gibi insülin enjektörü kullanılabilir. Aşağıdaki resimde sol tarafta gördüğünüz insülin enjektörünün tamamını sağ taraftaki enjektörün 1 yazan kısmındaki sıvı doldurmaktadır. Yani aşı yaparken 0,2 cc dediğimiz dozaj insülin enjektörü ile 20 yazan yere tekabül etmektedir.

Güvercinlere Aşı Yaparken Dikkat Edilecek Noktaları

 • Aşı, kuşlar sağlıklıyken yapılmalı
 • Soğuk zincir kuralına göre saklanmış ve taşınmış olmalı
 • Aşı kesinlikle dondurulmamalı, dolapta +4 ile +8 derece arasında saklanmalı
 • Önerilen dozaj ve uygulama şeklinin dışına çıkılmamalı (deri altı)
 • Aşı sonrası b vitamini içeren takviyeler yapılmalıdır.

10 yorum

 1. Hocam merhabalar, nobilis bildiğim kadarıyla tek kullanımlık olduğu için kalan kısmını tekrardan kullanamıyoruz.Ayrıca fiyatından dolayı da bende dahil çoğu arkadaşlarımız bu aşıyı kullanamaktadır. Bunun için ne başka alternatif öneriniz var mıdır?
  Ayrıca aşı almak isteyenler için önerebilceğiniz kişi yada kurumlar var mıdır?

 2. Bu aşıyı ve tabancasını nasıl temin edebilirim

 3. Hocam.merhaba,
  kalan aşı tekrar kullanılabilirmi.Zira en az 80 kuşluk doz var.Bende 60 kuş var.

  1. Author

   Kullanmak doğru olmaz. Aşı açıldığında bitirilmelidir.

  2. 05425863230 şu numaraya memet hocam bir çağrı ve mesaj atmanız yeterli biraz sizinle irtibata geçmek için

 4. Hocam peki yavruya vurduğunuz 3. Haftadaki ve 7. Haftadaki aşıyı tekrar yeniden mi alıyorsunuz yoksa 80 dozluk aşı dolapta saklayarak mı kullanıyorsunuz

 5. hocam nobilis p201 aşısını 2009 yılından beri kullanmaktayım ruhsatlanmadan önce bunu bende yurtdışından kaçak getiren bir bir veterinerden alıyordum ben bu aşıyı son kullanma tarihine kadar buzdolabında muhafaza ediyorum hiçbir sorunda olmadı sadece aşıyı nasıl kullanmanız gerekir onu iyi bilmelisiniz

 6. Memet hoca ya bir zat nasıl ulaşabilirim no tel yokmu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir