Get Adobe Flash player

Tüm kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Anasayfa Bilişim Teknolojileri Çörek Otu Nedir ? Çörek Otunun Faydalari ?

Tüm kadın ayakkabısı fırsatları için tıklayın !

Çörek Otunun FaydalarıBu yazımız Sızıntı Dergisinin 211. Sayısında yer alan Ziya AYDIN ‘ın “Asırlarca Önce Müjdelenen Şifalı Bitki:Çörek Otu” adlı makalesinden önemli noktaları özetlenerek kaleme alınmıştır.
Bahse konu makalenin ilk bölümünde C.B.Ü. Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Sayın Doç. Dr.Cevdet Nergiz’in Çörek otu hakkındaki araştırmalarından bahsedilmektedir. Doç.Dr.Cevdet Nergiz’in Çörek Otu hakkındaki bulguları İngiltere’de yayımlanan “Food Chemfstry”de (yıl 1993, sayı 48) isimli dergide yayınlanmıştır.
Bu bulgular özetlenecek olursa;
  • Çörekotunda yüksek oranda yağ (%30), protein (%20),  karbonhidrat (%37) ve potasyum (1180 mg/l00gr) olduğu tespit edilmiştir.
  • Yağında ise vücut tarafından üretilemeyen, ve mutlaka dışarıdan alınması gerekli olan Linoleik asidinin (Omega 6 serisinden onsekiz korbonlu, iki çift bağlı, çoklu doymamış, elzem yağ asidi. ) yüksek oranda (%61) olduğu tespit edilmiştir.

Linoleik asit insan bünyesinde sentez edilemediği için elzem yağ asididir ve diyetle dışarıdan alınması gerekir. Yetersizliğinde büyümede gecikme, üreme fonksiyonunda bozulma ve deride dermatozlar, karaciğer ve böbrekte patolojik değişiklikler görülür.

  • Yemeklik yağlarda bulunmayan bir yağ asidi olan ve prostaglandinlerin (özellikle kadınlarda ovülasyon, menustrasyon ve hamilelikte üreme sistemlerinde fonksiyonel olup, rahim kaslarının kasılmasını stimule ederler) üretiminde kullanılan Eicosadienoik asidin varlığı tespit edilmiştir (% 17).
  • Ayrıca E-vitamini aktivitesi ve antioksidan tesir gösteren tokoferollerin bulunduğu ve bunların toplam miktarının 340 mg/kg gibi önemli seviyede olduğu bulunmuştur.
  • Ayrıca suda çözünen vitaminler olarak bilinen B-grubu vitaminlerinden B1, B2, B6, niasin ve folik asidin bulunduğu, bunardan özellikle B1, B6 ve niasinin çok yüksek oranlarda olduğu tespit edilmiştir.
  • Mineral maddelerden potasyumun yanında, önemli miktarlarda kalsiyum, sodyum ve demir elementlerini ihtiva etmektedir.
  • Fenolik bileşikleri yemeklik yağlardan sadece natürel zeytinyağında önemli miktarlarda bulunur.Çörekotunda bulunan miktarının zeytinyağındakinin 4-5 katı fazla olduğu tespit edilmiştir.Bu bileşiklerin değişik tiplerde olabileceği ve buna bağlı olarak farklı tesirlere sahip oldukları bildirilmektedir. Mesela kan serumundaki düşük yoğunluklu Lipoproteinlerin (LDL) oksidasyonunu önledikleri, tansiyon düşürücü (hypotensiv) etkilerinin olduğu, iyileştirici ve ateş düşürücü (anti-inflammatory) etki yaptıkları ve tabii antibiyotik etki gösterdikleri son yıllarda yapılan uluslararası yayınlarda bahsedilmektedir.
  • Vitaminlerin ise organizmada mutlaka bulunması gerekli maddeler olduğu, eksikliğinde değişik rahatsızlıkların ortaya çıktığı bilinmektedir. Vitaminler ve mineral maddeleri aynı zamanda metabolik faaliyetlerde bioregulatör görevi de yaparlar.
  • Önemli : Literatür bilgilerine göre çörekotundaki proteinlerin 15 ayrı amino asitten meydana geldiği, bunların 9 tanesinin ise esansiyel olduğu (vücutta sentezlenemeyen) kaydedilmektedir.
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile